Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 08 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie
Justynak na Huculskim rumaku.
Justynak na Huculskim rumaku.
Hryniawy i Czywczyny
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Karpaty Wschodnie Jacek Wnuk
Na krańce nieba 

O albumie fotograficznym Karpaty Wschodnie Jacka Wnuka pisze Dariusz Dyląg

Wziąłem wreszcie w ręce długo oczekiwany album fotografii Jacka Wnuka (choć ukazał się już pod koniec grudnia 2014 r. nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa Ruthenus ). Przesunąłem kciukiem po zewnętrznym grzbiecie i przebiegłem szybko wzrokiem ponad 140 biało-czarnych fotografii. Od wydania albumu Huculszczyzna, autorstwa Krzysztofa Hejke , do którego Jan Skłodowski i Jacek Wnuk napisali tekst, a który jako pierwsi mogliśmy podziwiać na spotkaniu miłośników Karpat Wschodnich w Zawadce Rymanowskiej, minęły cztery lata. Kto spodziewał się widzianych na licznych wystawach i pokazach slajdów, charakterystycznych, barwnych Jackowych fotogramów, ten się przeliczył.

Jacek Wnuk Karpaty Wschodnie Ukraina
 
 Autor, z całą premedytacją, sięgnął po technikę znaną nam ze świetnych i niebanalnych artystycznie serii polskich albumów z okresu międzywojnia. Sięgnąłem tedy i ja na górną półkę swojej biblioteki i wziąłem do ręki, porównywalnej grubości, ale za to – w odróżnieniu od kwadratowego formatu Jackowego albumu – absolutnie klasycznej wielkości „wędrówkę z obiektywem od Olzy po Czeremosz”, wydaną pod tytułem Góry wołają w 1939 r. przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w Krakowie (ze wstępem literackim Rafała Malczewskiego). Podobieństwa narzucają się same, ten sam artystyczny klimat, to samo dostrzegalne i nadające fotografii –  doprawdy – niesamowity urok ziarno na zbliżeniach, no i na niektórych obrazach te same, wschodniokarpackie góry i doliny. 

Jacek Wnuk Karpaty Wschodnie Ukraina

Te same, ale nie takie same... Bowiem tam mamy zespół wielu autorów, w tym tak znanych jak Jan Bułhak (wykładowca w Zakładzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie), Maksymilian Dudryk [Darlewski] (jeden z najlepszych fotografów wschodniokarpackich), Adam Lenkiewicz (prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego), Stanisław Mucha (żołnierz IV bat. 2 pp LP podczas walk w Rafajowej) czy Roman Puchalski (wybitny fotografik, aresztowany jesienią 1939 r. w Nadwórnej). Tutaj natomiast jest tylko Jacek Wnuk i jego jedyna w swoim rodzaju wrażliwość na piękno Karpat Wschodnich i dole oraz niedole ich mieszkańców.

Gdy zbliżymy się do podnóża gór i będziemy bacznie przyglądać się otaczającemu nas światu, pojmiemy szybko, iż nieodzownym i pięknym elementem jest sadyba ludzka. (…) Ukazują się naszym oczom przydrożne kapliczki, płoty chytrze powiązane, kościółki lub cerkiewki wtulone w gąszcza drzew, wsie biegnące ramionami wzniesień, trwające pod opieką jesionów, jaworów, modrzewi, w Czarnohorze także w cieniu limb
(s. XIX).

Znów przewracam karty dopiero co wydanego albumu i widzę dokładnie to o czym 75 lat temu pisał Malczewski. Tak, widzę oczywiście to samo, ale jednocześnie wiem, że nigdy już nie będzie ono takie jak dawniej. Mimo wszystko zestawienie nazwiska Wnuka obok wyżej wymienionych luminarzy polskiej fotografii uważam za jak najbardziej usprawiedliwione. 

Jacek Wnuk Karpaty Wschodnie Ukraina
 
Nie da się przecież zatrzymać czasu. Można jedynie – na albumowej fotografii właśnie – zatrzymać chwilę, której za moment już nie będzie. Nas nie będzie… Tak jak już nie ma Romana Kumłyka z Werchowyny (stara nazwa: Żabie), wirtuoza multi-instrumentalistę, którego tu widzimy ze swoim uczniem. Żyje jeszcze Mychajło Tafijczuk z Bukowca (rocznik 1939), jeden z ostatnich mistrzów dawnej sztuki budowy huculskich instrumentów. Mała Ania ze strony 34. jest już teraz całkiem duża. Kubie na Koszaryszczu – tak jak i nam wszystkim – znów przybyło lat, a broda zrobiła się jeszcze bardziej siwa.

Roman Kumłyk

Nie znajdziemy w albumie oryginalnych huculskich strojów. Zresztą specyfika warsztatu fotograficznego Jacka Wnuka właściwie od razu go wyklucza. Wykonuje zdjęcia wtapiając się w codzienne życie. Pracę z dala od domu, na połoninie, gdzie daleko do odświętnych strojów pochowanych na szczególną okazję i jeszcze dalej do udawania, że jest dobrze i lekko się żyje. Naciska migawkę aparatu szybko i niejako z zaskoczenia. Jeśli ktoś pozuje, to raczej tylko dzieci. Uchwycone w czasie żartobliwych wygłupów i na ogół patrzące bez skrępowania prosto w obiektyw. 

Ukraina Karpaty Wschodnie dzieci

O krajowidokach, zwanych czasem przez autora powidokami, zmilczę. Nie potrafię być w takiej sytuacji obiektywny. Po prostu mam je wszystkie teraz przed oczami. Wodzę wzrokiem od jednej grupy górskiej do drugiej, co rusz wracając z powrotem, by napatrzeć się do syta i później – czyli teraz właśnie – pod przymkniętymi powiekami, odtworzyć – jak na starej, sepiowej fotografii – wierzchołek za wierzchołkiem, przełęcz za przełęczą, dolinę za doliną. Nie potrafię być obiektywny także z innego powodu. Ja również bywałem w tych górach z autorem albumu.

 Dariusz Dyląg i Jacek Wnuk w Karpatach Wschodnich
Podczas prac znakarskich na Taupiszyrce w Gorganach w 2008 r. Jacek Wnuk pierwszy z prawej. Fot. ze zbiorów Dariusza Dyląga

Pamiętasz, Jacku, jak odnawialiśmy stare, przedwojenne szlaki w zakarpackich Gorganach i Świdowcu? Ten krasny zachód słońca ze Stohów? To chyba jedyny mankament biało-czarnej fotografii. Nie można się podzielić z oglądającymi album widzianymi przez nas wschodami i zachodami, z których każdy przebiegał w innej kolorystyce. Albo pokazać tęczę w jej stubarwnej postaci. A pamiętasz jak nas złapała burza na biwaku przy Jeziorze Tomnackim? Jak odbijał się stukrotnym echem od stromych ścian tomnackiego kotła odgłos grzmotu i kolejna błyskawica zalewała nasz mizerny namiocik oszałamiającym blaskiem? I jak w końcu zalał nas intensywny deszcz i nie dał zasnąć aż do świtu? A nazajutrz ruszaliśmy nieco przemoczeni w stronę Smotrycza?

I wreszcie tekst. Paradoksalnie, to on właśnie w tych naszych czarno-białych, a więc mimo wszystko dość minorowych nastrojach, jest zwiastunem nadziei. Pardon, dzieci same w sobie również, w swej niewymuszonej radości i prostocie, kierują nas ku przyszłości. No i te naturalne uśmiechy, jak u babci ze strony 125. Ten pierwotny rytm przyrody, rytm życia – od niemowlęcia po stare lata. W jednym z krótkich tekstów – komentarzy do sąsiadujących z nim zdjęć – został ów odwieczny rytm właściwie odwrócony i biegnie wspak. Najpierw chyli się nisko, ku ziemi, a potem sięga wysoko do nieba. Przeczytajmy go sobie razem na głos:

Wiosnę czuć. Dachy brogów chylą się ku ziemi. Jedynie tyki sterczą gdzieś wysoko pod chmury. Latem, kiedy to połoniny zostaną skoszone, brogi wypełnią się pachnącym sianem, podnosząc daszki wysoko na krańce nieba (s. 52).

Dariusz Dyląg, w Zagórzanach, w lutym 2015 r.

Album Karpaty Wschodnie Jacek Wnuk okładka albumu
Jacek Wnuk autor Albumu Karpaty Wschodnie
Album fotograficzny
Karpaty Wschodnie – Jacek Wnuk 

Recenzja: Prof. Krzysztof Hejke
Autor tekstów i fotografii: Jacek Wnuk
Publikacja wydana w językach: polskim, ukraińskim i angielskim
Wydawca: Wydawnictwo Ruthenus – Rafał Barski
Format, oprawa: 240x225 mm, twarda szyta
Liczba stron: 208
Data wydania: grudzień 2014
ISBN:  978-83-7530-251-6
Cena: 70 zł 


Dodane przez Jacek Wnuk dnia luty 05 2015 18:55:52 Komentarzy · 18703 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie