Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Marzec 08 2021
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Gorgany
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Huculska Izba Muzealna w Bystrecu
Rozproszona zabudowa polożonego w głębokiej dolinie huculskiego BystrecaHuculska Izba Muzealna
w Bystrecu


Czarnohora - Chata Wołodii

Tekst i fotografie – Robert Kubit


Moja chata wybudowana została przez Hucułów  jeszcze przed wojną. Znajdował się w niej żydowski sklep z karczmą. Po II wojnie światowej budynek był wykorzystywany przez strzelców Ukraińskiej Powstańczej Armii, po których pozostało w okolicy sporo mogił. Obecnie mój zbiór huculski zajmuje coraz większą powierzchnię – opowiada Wołodia Watujczak, twórca i właściciel prywatnej Huculskiej Izby Muzealnej.

Bystrec to pięknie położona huculska miejscowość u podnóża głównego grzbietu Czarnohory. Do dziś, w około 60 rozrzuconych na stromych stokach domach, mieszka prawie 250 Hucułów. Duża część z nich opuściła już wysoko położone drewniane chaty, wybierając w dolinach życie spokojne i znacznie wygodniejsze. W środku głębokiej doliny  zachowała się drewniana  cerkiew, wybudowana przez cieśli huculskich w 1872 r., pw. Zaśnięcia św. Anny. Można jeszcze odnaleźć w kilku miejscach zabytkowe, ponad 100-letnie chaty huculskie. Działa tu poczta, szkoła, sklep i parę gospodarstw, które proponują noclegi turystom. Miejsce to docenił i wybrał Stanisław Vincenz, który w latach 1926-40 mieszkał w górnej części wsi, w domu wybudowanym przez majstra Mohureca. To tu, na Skarbach, zaczęło powstawać kultowe dzieło Vincenza  Na wysokiej połoninie.

W Bystrecu już nikt nie gra i niepotrafi grać na trembicie

Krzyż z belki tragarzowej w Chacie u Kuby na Koszaryszczu

Gromadzenie kolekcji rozpocząłem w 2006 r. Początki były trudne. Odwiedziłem wielu znajomych i sąsiadów mieszkających tu, na miejscu, ale także w Dzembroni i odległych zakątkach Werchowyny - Żabiego. Dużą pomoc uzyskałem od Kuby Węgrzyna – Hucuła z wyboru, prowadzącego na Koszaryszczu schronisko – mówi dalej Wołodia.

Jeden z najcenniejszych zabytków  - pistolet kapiszonowy z I poł. XIX w.

Pomimo braku wykształcenia w tym kierunku, Watujczak zgromadził kilkadziesiąt cennych zabytków miejscowej sztuki ludowej. Najcenniejsze  są egzemplarze broni krótkiej, skałkowej, wykonanej w I poł. XIX w., pochodzące z miejscowości Hołowy i Zamagura. Już końcem XIX w. broń ta była rzadka i cenna. Interesująca j100-letnia huculska tabiwka-torba z Dzembroniest również torba – tabiwka, wykładana bakfonem, zakupiona w sąsiedniej Dzembroni i pas – czeres. Kolekcję uzupełnia  bogaty zestaw strojów huculskich. Możemy oglądać piękne  koszule – soroczki, zdobione miejscowymi haftami, keptary i kapelusze – kresanie. Wyroby drewniane reprezentują jarzma na woły, siodła – tarnice, rakwy, konewki i berbenice. Uwagę zwracają również instrumenty muzyczne w postaci cymbałów i trembity, zakupionej i używanej w Czomesziwskim Putiku, pochodzącej z pocz. XX w. Jest też ponad 100-letnia drewniana Trijca czyli świecznik trójramienny, używany w trakcie Święta Jordanu.

    Całość prezentowana jest jednak bez koncepcji i w dużym nieładzie. Dlatego zbiór  powinien być zakonserwowany i zabezpieczony, pogrupowany tematycznie i opisany. Potrzebna jest więc pomoc. Na miejscowe władze Wołodia nie liczy. Póki co,  gra na drymbie i chętnie udostępnia swoją izbę muzealną.
Iwan Potiak – kierownik Klubu Wiejskiego w Bystrecu, z żoną Anną, nauczycielką w miejscowej szkole, też dbają o zachowanie oryginalnej i bogatej kultury i tradycji Hucułów. W swoim domu, wykorzystywanym  jako obiekt noclegowy dla turystów, zgromadzili ciekawy zbiór strojów i pamiątek huculskich.

Do chwili obecnej koń jest przyjacielem Hucułów

Od chwili postawienia na końcu Bystreca krzyża w miejscu nieistniejącego już domu Stanisława Vincenza, odwiedza nas coraz więcej Polaków. Chata Wołodii powinna być przystankiem na drodze do krzyża i lepszego zrozumienia duszy i charakteru Hucułów – podsumowuje Iwan.

Wołodia Watujczak
Bystrec 229 (za cerkwią w kierunku sklepu)
tel. +380 986006067

Dodane przez Jacek Wnuk dnia marzec 04 2011 21:06:54 Komentarzy · 19152 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie