Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Styczeń 17 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Bieszczady Wschodnie
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Kurs lawinowy w Czarnohorze
Pokazy slajdów i wykłady

W dniach 16-18.01.2016 w Dżembroni pod Czarnohorą w ośrodku Bilij Slon rozpoczął się kurs lawinowy dla freeridowców, skialpinistów, alpinistów oraz ratowników górskich. Kurs lawinowy sponsorowany był ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego z małego grantu pod nazwą " Avalanche prevention and monitoring the avalanche situayion in the Ukrainian Carpathians ". Szkolenie prowadzone było przez ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

DSC_0586

Zajęcia zaczeły sie w sobotę rano, została przeprowadzona teoria, która dzieliła się na 4 części. W pierwszej części omówione zostały miejsca lawinowe w całych Karpatach Ukraińskich, później przedstawione zostały czynniki lawinowe, co tworzy lawiny i w jaki sposób robi się testy lawinowe. W drugiej części omówiliśmy jaki jest podstawowy sprzęt lawinowy oraz dokładne działanie detektora lawinowego w tym jak nim się posługiwać oraz jak nim szukać.

Po obiedzie każdy miał za zadanie znaleść za pomocą detektora lawinowego 6 innych detektorów, które były pochowane po całym ośrodku Biały Słoń. Dzięki temu ćwiczeniu, każdy mógł nauczyć się dokładnie jak posługiwać się detektorem.

W kolejnej części zaprezentowaliśmy jak bezpiecznie poruszać się w terenie, o czym warto pamiętać i jakich zasad się trzymać, by nie spowodować lawiny. Głównym tematem było planowanie trasy ale i również została dokładnie omówiona 5-stopniowa międzynarodowa skala zagrożenia lawinowego.

W ostatniej części teoretycznej omówione zostało ratownictwo, jak zachować się podczas zejścia lawiny, w jaki sposób szybko można znaleźć poszkodowanego oraz jak udzielić pierwszej pomocy.

Image00036

Na sam wieczór zajęcia praktyczne poprowadzili Dominik oraz Magda, którzy za pomocą fantoma pokazali wszystkim jak udzielić pierwszej pomocy osobie w hipotermii, która została wyciągnięta z lawiny. Później pokazali jak bada się człowieka urazowego i w jaki sposób ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej.

Na koniec każdy sam mógł przeprowadzi resuscytacje na fantomie i poćwiczyć masaż serca oraz wdechy. Dzień zakończyliśmy filmem o akcji ratowniczej na Borżawie podczas której ratownicy zeszli z lawiną.

Następnego dnia w niedziele zaplanowaliśmy zajęcia terenowe. Pojechaliśmy w górną część Dżembroni i tam niebieskim szlakiem poszliśmy w kierunku Popa Ivana na Połonine Smotrec. W jednym miejscu gdzie było więcej nawianego śniegu, zrobiliśmy pokazowo dokładne badanie śniegu. Później dla wszystkich, przedstailiśmy dwa testy za pomoca których można sprawdzić stabilność pokrywy śnieżnej. Kolejnym etapem było przysypanie kogoś śniegiem, by każdy mógł sondą, sprawdzić jak można wyczuć człowieka pod śniegiem.

W drugiej części zajęć, podzieliliśmy wszystkich na dwie grupy, każda grupa miała osobne lawinisko na którym ćwiczyła techniki sondowania, odkopania oraz znajdowanie za pomocą detektora lawinowego. Niedaleko lawinisk jeden z instruktorów uczył w jaki sposób można znaleźć dwóch poszkodowanych, którzy leżą koło siebie (nakładające się sygnały z detektorów lawinowych) - technika markowania i "odklejania" sygnału.

W ostatni dzień podsumowaliśmy zdobytą wiedzę przez uczestników w formie zawodów. Zawody polegały na dobranie się w parach i każda z par musiała przejść przez 3 etapy: test pisemny, znalezienie dwóch detektorów oraz udzielenie pierwszej pomocy osobie w hipotermii. Wygrywała ta grupa, która zrobiła najmniej błędów oraz w jak najszybszym czasie znalazła detektory. Nagrodą były bony towarowe o wysokości 1500 uah do sklepu turystycznego GORGANY. Każdy z uczestników również dostał broszurkę Milana Lizucha - Lawinowe ABC.

Podsumowanie i wnioski. Był to jeden z kursów lawinowych który moim zdaniem został najlepiej odebrany i przeprowadzony profesjonalnie. Dużo osób przyjechało z bardzo daleka (Kijów, Odessa) by uczestniczyć w tym kursie. Również ilość chętnych osób (około 70 na 30 miejsc) daje do myślenia, że jest coraz większa świadomość Ukraińców o niebezpieczeństwie w górach zimą.

zdj. Magdalena Sudacka-Mołczan


Jacek Wnuk dnia styczeń 26 2016 21:14:25 Komentarzy · 19179 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie