Karpaty Wschodnie - Ukraina, Rumunia - Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Świdowiec, Hryniawy i Czywczyny
 Sierpień 12 2020
Menu
Strona główna
Karpaty Wschodnie
Informacje praktyczne
Artykuły
Wydarzenia
Fotogaleria
Do pobrania
Linki
Forum
Kontakt
Szukaj
Ostatnie Artykuły
Karpaty Wschodnie Ja...
Album fotograficzny ...
Geologiczna podróż p...
Konserwacja szlaków ...
Mapa Czarnohora dla ...
Użański Park Narodow...
Szlaki turystyczne w...
Użański Park Narodowy
Huculska Izba Muzeal...
Czarnohora i Karpaty...
Akcja Świdowiec
III Karpacka Biesiad...
Ankieta
Czy popierasz inicjatywę znakowania szlaków w ukraińskich Karpatach?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Losowe zdjęcie


Czarnohora
Ratownictwo
Ratownictwo
Pogoda w Czarnohorze
Szlaki
Facebook
Informacja w związku z RODO
Z dniem 2018.05.25 na stronie KarpatyWschodnie.pl zostaje zawieszona możliwość nowych rejestracji, dane personalne do tego dnia uległy zamazaniu (loginy, adresy email, zaszyfrowane hasła, miesce zamieszkania). KarpatyWschodnie.pl pozostaję w trybie do odczytu bez możliwości nowych rejestracji oraz logowania do kont istniejących.

Do aktywnej komunikacji zapraszamy na aktywny profil na facebook:

facebook.com/KarpatyWschodnie
Międzynarodowy Festiwal Huculski Słowiańska Atlantyda
Huculszczyzna jako inspiracja twórczości i filozofii
Stanisława Vincenza

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
14 kwietnia 2011 r. godz 17:00
Międzynarodowy Festiwal Huculski

     W ramach Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda” w 40- tą rocznicę śmierci Stanisława Vincenza, Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej temu wybitnemu pisarzowi i jego związkom z Huculszczyzną.
 
Celem prezentacji jest upowszechnienie postaci i spuścizny Stanisława Vincenza oraz popularyzacja Huculszczyzny, jednego z najbardziej atrakcyjnych obszarów Karpat. Program Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda” wpisuje się także w obchody „Roku Czesława Miłosza”, który nazywał Vincenza „ostatnim mędrcem XX w.”  oraz prekursorem idei integracji europejskiej i porozumienia pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.

Program:

Kliknij aby powiększyć

    Stanisław Vincenz urodził się w 1888 r. w Słobodzie Rungurskiej koło Kołomyi na Huculszczyźnie, zmarł na emigracji w 1971 r. w Lozannie. Był prawnukiem francuskiego emigranta Charles`a-François de Vincenza. Krzyż huculski w Bystrecu - postawiony na miejscu domu Stanisława Vincenza. Foto - R. Kubit Ojciec pisarza był jednym z pionierów przemysłu naftowego  w Słobodzie Rungurskiej. Matka Zofia, z domu Przybyłowska, pochodziła ze starej szlacheckiej rodziny właścicieli majątku Krzyworównia na Huculszczyźnie. Vincenz w  dzieciństwie był wychowywany przez huculską nianię Pałahnę Slipenczuk-Rybenczuk. Uczęszczał do gimnazjum w Kołomyi i Stryju. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim  i Wiedeńskim m.in. prawo i filozofię, z której uzyskał doktorat. W okresie I wojny św. walczył pod Haliczem i we włoskich Dolomitach. W latach 20-tych był redaktorem miesięcznika „Droga”, gdzie publikował eseje z filozofii religii. We wrześniu 1939 r. został aresztowany przez NKWD i  osadzony w sowieckim więzieniu w Stanisławowie. Zwolniony  wiosną 1940 r., opuścił  huculski Bystrec i w maju przedostał się z rodziną przez Czarnohorę  na Węgry. Po wojnie zamieszkał w alpejskiej miejscowości La Combe de Lancey pod Grenoble we  Francji. W tym okresie współpracował z paryską Kulturą. Zgromadził wokół siebie wielu pisarzy, m.in. Czesława Miłosza, dla którego był mistrzem duchowym.

Krzyż huculski w Bystrecu - postawiony
na miejscu domu Stanisława Vincenza.
Foto - R. Kubit

Stanisław Vincenz w Bystrecu pod Czarnohorą, wrzesień 1935 r. Zbiory Joanny i Andrzeja Vincenzów
Stanisław Vincenz w Bystrecu pod Czarnohorą, wrzesień 1935 r. Zbiory Joanny i Andrzeja Vincenzów

Huculszczyzna stanowiła inspirację do twórczości Stanisława Vincenza. Zbiory Joanny i Andrzeja Vincenzów
Stanisław Vincenz z kuzynem Wasylem Łaskurijczukiem
Zbiory rodziny Łaskurijczuków z Żabiego (Werchowyny)


Prochy tego wybitnego prozaika, eseisty, miłośnika i znawcy Huculszczyzny zostały 14 grudnia 1992 r. sprowadzone na krakowski cmentarz na Salwatorze. Dopiero w 2008 r. nad grobem Stanisława i Ireny Vincenzów po raz pierwszy w historii zabrzmiały dźwięki trembit huculskich, na których zagrali Huculi z Werchowyny.

Dom Vincenzów - Wydawnictwo Ruthenus
Dom Vincenzów w Bystrecu pod Czarnohorą, na ganku (druga od prawej) Irena Vincenz (żona pisarza).
Foto – T. Wilczyński, Lwów (?), przed 1939 r.
Ze zbiorów Wydawnictwa Ruthenus


    Wystawa obejmuje pokaz 60 fotografii związanych ze Stanisławem Vincenzem, jego rodziną i Huculszczyzną. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Joanny (dziennikarka) i Andrzeja (syn pisarza, profesor emeritus slawistyki na Uniwersytecie w Getyndze) Vincenzów, mieszkających w Heidelbergu w Niemczech. Jest to część dużego zespołu fotografii, które zostały przeniesione i ocalone  w maju 1940 r. w trakcie ucieczki rodziny Vincenzów z Czarnohory, będącej pod okupacją sowiecką na Węgry. Najcenniejsze i najciekawsze są fotografie przedstawiające samego pisarza, który w latach 1926-1940 mieszkał w huculskiej miejscowości Bystrec, położonej u stóp głównego grzbietu Czarnohory. Przedstawiają jego nie istniejący już drewniany dom wybudowany przez majstra Mohureca. To w nim zaczęło powstawać słynne dzieło Na wysokiej Połoninie,  wydane w 1936 r. w Wydawnictwie „Rój”, kończone już na emigracji w La Combe de Lancey pod Grenoble we Francji, w postaci kolejnych tomów – Zawada (Londyn 1970 r.), Listy z nieba (Londyn 1974 r.) i Barwinkowy wianek. Zdjęcia przedstawiają także pisarza z jego przyjaciółmi Hucułami, z którymi związał się na całe życie i którzy byli inspiracją jego twórczości pisarskiej, nawet po opuszczeniu Huculszczyzny. Niezwykle ciekawe są również fotografie przedstawiające budownictwo sakralne, obrzędy, typy huculskie, spław drewna i widoki górskie. Uzupełnieniem ekspozycji jest pokaz zabytków sztuki huculskiej z przeł. XIX i XX w., wzbogacony przykładami  strojów huculskich, grafiki  oraz  cennym zbiorem obiektów ikonograficznych.

 Pamiątkowa tablica przy krzyżu Vincenza na Skarbach w Bystrecu. Foto - R. Kubit
Pamiątkowa tablica przy krzyżu Vincenza na Skarbach w Bystrecu. Foto - R. Kubit

    Po wernisażu wystawy organizatorzy zapraszają na „Wieczór Vincenzowski” poświęcony zmarłemu 40 lat temu wybitnemu pisarzowi. W pierwszej części wieczoru Dariusz Dyląg (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) zaprezentuje: Czytając Vincenza – odbiór Twórcy i dzieła w środowisku współczesnych krajoznawców.  Druga część wieczoru to przegląd filmów i diaporam związanych z Huculszczyzną. Witold Grodzki (Koło Przewodników przy Oddziale PTTK w Krośnie)  przedstawi diaporamę Wokół Bystreca, natomiast Jacek Wnuk (www.karpatywschodnie.pl) diaporamę Powidoki z Karpat. Podsumowaniem całej imprezy będzie pokaz polskiego filmu z 2000 r. Śladami Vincenza w reżyserii Waldemara Czechowskiego.
     Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w imprezie i wędrówce po dawnej Wierchowinie – świecie mądrym, dobrym i szczęśliwym.

                            Kurator wystawy
                            Robert Kubit

Międzynarodowy Festiwal Huculski
Międzynarodowy Festiwal Huculski 2011

Jacek Wnuk dnia marzec 29 2011 08:59:57 Komentarzy · 13326 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch: 0
Nieaktywowany Użytkownik:
Ostatnio dołączył: An*****ka
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Pozwolenie notarialne
Pop Iwan - adaptacja...
Remont dróg na Ukrainie
Beskidy Skolskie
Czarnohora w czerwcu
Najciekawsze Tematy
Fotozagadka [200]
Pop Iwan - adapta... [176]
Co myślicie o zlo... [145]
Dojazd własnym sa... [123]
Głos w dyskusji o... [89]
Reklama
Polecamy
Wydawnictwo Ruthenus
Portal Vincenzowski
Szukasz noclegu?
Noclegi KarpatyWschodnie